{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Skifte toilet 1.200 kr.
  • Jord græs oprydning 2.500 kr.
  • skifte vandhane i bryggers 500 kr.
  • Sort and organize it equipment and cables 1.000 kr.
  • Udbedring af tilkalder stophane og montering af vaskemaskine 750 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Hurra for Plattenslagerne!!!!
  • #1   4. jan 2011 Morten L K

    Nu skal du ikke ha' nej hatten på!

    Jeg har allerede bestemt mig for, at jeg nu vil spare sammen til en trækker!

    Iøvrigt er det jo med det her som med så meget andet, det er en del af at være med i EU - Regler og krav må ikke afvige for voldsomt fra land til land, det svækker jo konkurrencevnen. ;-))


  • #2   4. jan 2011 Ja det bare med og få nogle flere vognmænd der kan få en 10-12 biler i løbet af et par måneder og så ta røven på alle nå de lukker efter et år, vi skal sku hellere ha noget mere for det os som har klaret krisen.. de jo sindsyge dem som finder på alt det fis der, men det nok de samme som mener vi ikk skal kunne overhæle i hele landet..
    Undskyld for mit sure opstød men det sku lige ud =)


  • #3   4. jan 2011 Frank R

    Så gentager jeg lige hvad jeg lige har skrevet på en anden side.

    Sæt jer dog ind i tingene inden i hælder alt jeres ævl og galde ud!

    Der er jo ikke tale om, at der bare sidder nogen og finder på det her for at genere nogen - Det er harmonisering af de gældende regler så bliver tilpasset de krav der gælder i resten af EU. Faktisk er for at gavne danske vognmænds konkurrenceevne, så de f.eks ikke skal binde kr. 150.000 i den første tilladelse og for at de f.eks. ikke skal bruge 2-3 uger og kr. 20.000 på et vognmandskursus - Som der ikke findes tilsvarende andre steder.

    I må virkelig ha' mig undskyldt, men ALDRIG er der så meget som ET positivt ord og så er det ligegyldigt hvad der kommer på banen! Det her kommer jo også de allerede eksisterende vognmænd tilgode, eftersom de heller ikke er underlagt det gamle kapitalkrav.

    Der er da gået helt inflation i nej-hatte her!


  • #4   4. jan 2011 Hvorfor er tråden forsvundet fra Lastbilgalleri nu? Er det nu også en overtrædelse af gældende regler derinde?

  • #5   4. jan 2011 Pedersen

    ??????

    Ser du syner?

    Har du drukket?

    Ædt en svamp?

    Røget fjolle tobak?

    Eller hvad snakker du om?


  • #6   4. jan 2011 Så mangler vi bare at afgifterne bliver sat ned, så køre vi billigere end polakkerne smiley

  • #7   4. jan 2011 Munken

    Afgifterne?


  • #8   4. jan 2011 Altså jeg kan da godt se at EU overtrumfer, og vi ikke kan gøre så meget. Jeg er bestemt heller ikke tilhænger af eu efter vi fik de østlande med ind. De har fandme kostet flere penge for alle os andre end så meget andet.

    Men jeg har som sådan heller ikke nævnt min utilfredshed om det var i orden eller ej, men lagt om til en debat om hvor smart det er.

    Og Morten, du må fandme da give mig ret i at muligheden for at der kommer flere plattenslagere ind i branchen er større. Nu kan enhver jo gå op til prøven, hvis man ellers har et rimeligt kendskab til branchen. og nu kan du jo nærmest bare sælge din personbil og så har du til garantien for tilladelserne.

    Jeg frygter bare lidt for vores branche og de seriøse vognmænd/forretningsfolk der er tilbage.


  • #9   4. jan 2011 Apropos polakkerne, så kan det være vi snart skal over og ødelægge deres branche hvis det passer de kan tjene de samme penge hjemme som her...

  • #10   4. jan 2011 Morten L K

    Jamen jeg er da slet ikke uenig i, at det her åbner mulighed for, at flere fjolser får adgang til branchen - Omvendt så har der været tudet i årevis over de skyhøje kapitalkrav vi har her i landet og det tvungen møgdyre kursus, som for ikke ret længe siden kostede over 25.000.

    I øvrigt tror jeg slet ikke, at det bliver så enkelt at bestå den prøve, måske for dem der har været med i en del år og så alligevel ikke, for efter hvad jeg læste, så var det primært for at lederne i de store transportvirksomheder ikke længere skulle tvinges på kursus for at lære en masse de ved i forvejen.

    Men jeg overvejer da stærkt at prøve, om ikke andet så for at se hvor svær det er. OG jeg har da en rimelig blandet baggrund også administrativt.

    Og så skal man huske, at lempelserne jo gælder for alle så dem der har været i banken for at bruge deres kreditramme til bankgaranti nu kan slække elastikken lidt.

    Jeg er ikke udelt begejstret, slet ikke.


  • #11   4. jan 2011 Okay... Troede bare du have fået den helt store JA-hat på smiley
    Og jeg skal da også indrømme at jeg pev lidt dengang, men sådan var det jo for alle.. Men som du nævner, så er de nye krav jo også....

    Og hvis den prøve er den samme som den jeg var oppe til, så kræver det trods alt et temmelig godt indblik.

    Men i min verden, mener man det bare lige en tand mere seriøst hvis du er villig til at sætte 175000 på spil frem for 75000... Eller, man har i hvert fald nok spekuleret lidt mere over det.


  • #12   5. jan 2011 ja på olien osv Måårten!

  • #13   5. jan 2011 det var sku da godt at hører... Kender en der har overvejet at prøve sig som bus vognmand...
    Han er ved at tage vognmandskurset nu...


  • #14   5. jan 2011 Hmm jeg syntes det er ok med at du kan spare de penge til det kursus men da jeg i sin tid tog vognmands uddannelsen ville jeg ikke været gået op til den prøve hvis ikke jeg havde været på det kursus i 3 uger og jeg kender flere som har taget på aften skole / internettet og de siger det er ikke nemt og kræver at man tager sig selv i nakken for at bestå... Nu skal man jo huske på at når man satte de 150kg. i den første tilladelse fik man faktisk 2 så man kan jo sige ved at man kun betaler det halve for man jo nok kun 1 tilladelse og hvis det er sådan er det jo det samme... Og det er jo ikke noget problem med penge for dem der starter op i dag gør det jo i ApS selskab og der skulle man jo i sin tid bruge 125kg den og man lavede et indskud på 150kg. i dette selskab og brugte den så bagefter til de tilladelser så det er ikke de penge som gøre at folk ikke tager sig sammen og stopper med at køre til de priser som nogen gør.. Hvis en vognmand høre at der er penge i at køre noget kørelse som en anden vognmand skal den ene nok prøve at få fat i det kørelse ved at dumpe prisen... fatter det ikke..

  • #15   5. jan 2011 Bo H

    Der er jo lige den hage ved det, at det er ikke alle der har behov for 2 vognmandstilladelser, så det er da absolut ikke det samme! Mange der starter op, starter jo kun med en bil, og så er det jo dumt at betale for 2... Så på længere sigt er prisen måske tæt på den samme, men ikke i opstartsfasen, hvor hver en øre jo tæller...



  • #16   5. jan 2011 Nu skal i lige huske at regne de hele med her. I følge de gamle regler skulle kapitalen være på min 150.000. For dem kan man så få 2 tilladelser - Altså er det 75.000 pr stk. Det hænger jo fint sammen med, at man fremover skal stille 70.000 for 1 tilladelse. Det man åbenbart glemmer her i tråden er, at de 150.000 man får skulle stille for at få 2 tilladelser, giver efter de nye regler 3.

    70.000 for den første og 40.000 for de efterfølgende. 70.000+40.000+40.000=150.000. Voila. Og det er så den eneste reelle rabat der er. Dybest set, så har det jo aldrig være rimeligt, at man skulle stille samme kapital som sikkerhed uanset om man havde brug for 1 eller 2 tilladelser.

    Bo H

    Det er meget fint med dit eksempel med dem der stifter et ApS - Du skal bare huske, at kapitalkravet til et ApS OGSÅ er blevet sænket. Mener kun det er 80.000 nu. På den måde kommer det jo til at passe meget godt sammen.

    Munken

    Fint nok det er olien du tænker på, jeg tænker bare, at de polakker vi sidder her og er sure på, de tanker jo ikke der hjemme, men her i landet og i de lande de ellers kører i med alt vores gods, altså tanker de ikke på lempelige hjemlige vilkår, men på samme dyre og sure vilkår som os andre - Med mindre de kan få noget afgift refunderet der hjemme efterfølgende, men det aner jeg ikke.


  • #17   5. jan 2011 Men derfor vil jeg stadigvæk have den skal være billigere smiley De der sure muddergnaskere kan for min skyld pisse i tanken og køre på det.. De siger mig ingen ting.. smiley

  • #18   5. jan 2011 Munken

    Jamen så må du stille op som skatteminister eller nogen i den henretning, så lover vi at stemme på dig!


  • #19   5. jan 2011 Morten S.
    Det er rigtig og den gang var det jo ikke et spørgsmål om man ville have 2 tilladelser og der var også den int. tilladelse med der i. og de tilladelser man skulle have derefter kostede hvis 50kg. tror jeg kan ikke huske det.. og der var ikke noget valg med hnsyn til prisen den var stadig 150kg. om du brugte 1 eller 2 tilladelser.. Og jeg ved godt det med Aps er faldet til 80kg. i dag. Det jeg ville sige med det jeg skrev er bare det at det ikke er de penge man skal betale for tilladelserne der gør forskellen med hensyn til de priser folk køre for i dag.. Prøv at tænke på alle de biler der køre med egen varer de skal ikke have tilladelser hvis de ikke køre for fremmederegning.. kender da en del som har entreprenør kørelse hvor de ikke har tilladelser de fortælle bare at det er deres grus indtil det er læsse af og hvor mange lastbiler bliver lige stoppet på landevejen fordi der ikke er et ID nr. på siden af bilen????


  • #20   6. jan 2011 Bo H: Der er ingen lastbiler der bliver stoppet for manglende id-nummer... det er ikke et krav længere!

  • #21   6. jan 2011 Morten L.k

    Tror det var hans point smiley


  • #22   6. jan 2011 Yes det var :0)


  • #23   6. jan 2011 Bo

    Jeg er helt med på, at det ikke er et valg med antallet af tilladelser for de 150.000 - I øvrigt har den int. tilladelse ingen betydning i den sammenhæng. Den koster et symbolsk beløb og udstedes som genpart i samme antal som du har grønne. Efterfølgende tilladelser koster ikke 50 men 40.000 så vidt jeg husker.

    Din historie med grus holder ikke - Eller jo det gør den, på kanal 19 og på pølsevognene - Hvis du ryger i kontrol med et læs du påstår er egne vare og betjenten finder anledning til at mistænke dig for at fuske, så skal DU kunne dokumentere det via f.eks. faktura eller andet lignende bilag. Det er ikke helt så enkelt at snyde med, var det tilfældet, så var der langt flere der bare kørte på chancen på den konto.


  • #24   7. jan 2011 Morten S
    Det jeg bare sige med alt dette er at det har ingen betydning om det koster 150kg eller 70kg.. for der vil altid være nogen der vil køre og dumpe priserne i denne branche eller for den sags skyld mange andre brancher.. Det der er skylde i at priserne er dumpet så langt ned er jo fordi der altid nogen som kan gøre det til en lavere pris end andre og hvorfor så betale mere ?????


  • #25   7. jan 2011 Bo

    At der altid er nogen der vil køre billigere er vi helt enige om. Sådan er det nu og sådan har det altid været - I hvert fald i alt den tid jeg kan huske!


Kommentér på:
Hurra for Plattenslagerne!!!!

Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside




Annonce