Støj fra mororrum ved aktivering af tænding {{forumTopicSubject}}
Hej
Så har jeg desværre fået lidt bøvl med min Vectra C igen.
Det jeg beskriver i det følgende sker ikke hver gang jeg sætter mig ud i bilen og sætter tænding på, men måske (højst) 1-2 gange om ugen og især når bilen f.eks. har stået et par dage uden at blive brugt.
Problemet er nogen gange nemlig, at når jeg sætter tænding på bilen (inden jeg starter), så kommer der et højt hvin / skrigende lyd fra motorrummet. Lyden forsvinder dog efter kort tid eller når jeg starter bilen.
Når jeg sætter tænding på, og den nævnte lyd er der, så forsvinder den som sagt når jeg starter bilen eller når jeg venter lidt. Men hvis jeg ikke starter bilen og fortsat kun har tænding på, så kommer der en anden mærkelig lyd når jeg trykker på bremsen. Lyden kan nærmest beskrives som en høj summen.
Da problemet er periodisk har det været svært at komme mere til bunds i det.
Jeg har dog prøvet at alliere mig med en kammerat, som har prøvet at trykke på bremsen mens jeg stod foran bilen med åbnet motorhjelm. Når han trykkede på bremsen kom den mærkelige summen fra et sted helt ude i venstre side af motorrummet, lige bag ved forlygten / under luftfilterkassen. (Venstre side når man står foran bilen). Er der nogen der ved, om der sidder et eller andet bremserelateret aggregat der?
I og med at jeg kan fremprovokere lyden ved at betjene bremsen, så går jeg stærkt ud fra, at det har noget med bremsen at gøre.
Er der nogen der har oplevet lignende?
sep 2005
Følger: 253 Følgere: 255 Biler: 13 Emner: 302 Svar: 6.299
aug 2007
Følger: 6 Følgere: 27 Biler: 3 Emner: 121 Svar: 1.010
Det var også en tanke jeg havde på et tidspunkt.
Det mærkelige er, at der kan gå 4-5 dage eller mere, hvor jeg intet hører - og pludselig er det så tilbage
sep 2005
Følger: 253 Følgere: 255 Biler: 13 Emner: 302 Svar: 6.299
Men det er lidt underligt at det kun er nogle gange..
okt 2009
Følger: 7 Følgere: 11 Emner: 4 Svar: 1.524
okt 2009
Følger: 7 Følgere: 11 Emner: 4 Svar: 1.524
aug 2007
Følger: 6 Følgere: 27 Biler: 3 Emner: 121 Svar: 1.010
Så længe det kun bliver ved lyden og det kun er indimellem tror jeg, at jeg prøver at leve med det
Så må jeg se om det bliver værre med tiden.
Støj fra mororrum ved aktivering af tænding
Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside