{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
707 visninger | Oprettet:

Tudefilm ................ :´-( {{forumTopicSubject}}

Se..... nu tuder vi fyre jo ALDRIG ...... vel ? smiley

Lad mig starte med at sige, at jeg sagtens kan blive rørt af en film, men tuder sgu da aldrig !

Det var så lige indtil jeg så 'The Notebook' :

http://www.imdb.com/title/tt0332280/

En livshistorie og to unge elskende, som man ser som gamle og hvor konen er blevet senil/dement. Hun får dog enkelte lyse øjeblikke, hvor hun kan genkende sin mand og gamle kærlighed. Man skal godt nok være følelseskold for ikke at knibe en tåre eller to. Jeg stor-vrælede med konen derhjemme... hvilket ALDRIG var sket før jeg så den her.

Har i set nogle film, som rørte jer så i ikke kunne holde det tilbage smiley

<b>PAPPI


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Nedtagning af to lamper 700 kr.
  • opvaskemaskine montering 700 kr.
  • Nyt amatur 900 kr.
  • Hjælp til opsætning af en svævehylde og 3 små svævehylder, samt et klapbord i køkken 1.250 kr.
  • Reparation ag opvaskemaskine 1.500 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Tudefilm ................ :´-(
  • #1   15. jun 2009 haha.. ja kender det godt.... men vil indrømme at det ikke skete i deja vu :).. sker meget sjældent i action film....

    men de spiller jo også bevist på det i filmene :).. musikken i baggrunden og hele lortet :)...hehe.

    men kan huske engang hvor jeg var 12 år-13 år ca :)... og så "Den lange hjemrejse" med 2 hunde og 1 kat.. der skal finde hjem (jaa jeg ved det er corny) :)... men til sidst kan hunden ikke komme op af hullet.. og de skal efterlade den.

    var fanme sørgeligt smiley


  • #2   15. jun 2009 armagedon = tudefilm.

    ikke at det noooogen siden er sket for mig smiley
    Men efter at man er rundet de 30 er det vist begyndt at ske lidt tigere smiley

    Har også set the notebook, der nåede jeg ikke at trille en tårer, for damen var over mig hele tiden "tuderi", så jeg ikke fuldte så meget med.


  • #3   15. jun 2009 "The Green MIle" og "Remember the Titans" er også gode til at trække tårer smiley

  • #4   15. jun 2009 "The Green MIle"

    og bedfri willy smiley


    synes altså begge total tuede film

    måske jeg følsom måske ikk men total turde films


  • #5   15. jun 2009 Att. vac : haha.... hvor pudsigt du siger det, for det er netop også efter jeg har rundet de 30, at jeg er blevet mere modtagelig for 'violinerne' - hvis du/I forstår smiley

    Jeg så faktisk også 'A walk to remember' med konen, men den havde slet ikke den ventede effekt. Så til gengæld 'Marley & Me' for meget kort tid siden :

    http://www.imdb.com/title/tt0822832/

    Og hvis man er hundeejer, så er det også en sikker 'vinder', for er du syg mand. Tror sgu næsten jeg hulkede til sidst.... damn smiley


  • #6   15. jun 2009 For mig var det ikke et spørgsmål om alder, men om at jeg blev far. Det ændrede sgu noget i mig smiley

  • #7   15. jun 2009 Att. Stefan : DAMN... føler med dig mester smiley Er den på hundegalleriet ?

    Tjeck evt. min 'rotte' her : http://www.hundegalleri.dk/html/gal_visbil.asp?ID=53509&ipc=172872


  • #8   15. jun 2009 pappi
    fedeste sidste billed med den bamse smiley
    blev lige flad af grin hehe
    ser sku hyggeog sjovt ud

    og rigtitg flot hun du har dig smiley


  • #9   15. jun 2009 Att. noswolf : Hun ELSKER også at ruske i hendes bamser, så var bare heldig med kameraet den dag smiley

    <b>BACK TO TOPIC GUYS</b>

    Grundlæggende tror jeg som oftest, at man bliver oftere rørt når man kan relaterer til de issues i de pågældende film. Jeg tvivler heller ikke et sekund på, at når jeg bliver daddy, så er der en anden type film jeg vræler over smiley


  • #10   15. jun 2009 Sad for nogle år siden med min far, og så filmen "min far" med Ted Danson og Jack Lemmon.. Og må sgu indrømme at den fik os begge..

    http://www.imdb.com/title/tt0097142/


  • #11   15. jun 2009 Må tilslutte mig de andre med Marley & me, jeg vrælede som en lille unge til sidst. Jeg tror det er fordi man er hundeejer.

    Men altså, der skal heller ikke meget til at jeg tuder, selv løvernes konge er nok.. ;0)


  • #12   17. jun 2009 Der er mange fantastiske vrælefilm, dog de fleste af dem er af en meget højere kvalitet end andre typer film. Men må nu indrømme, at musikken (især strygerne) er den afgørende effekt, for det er ikke altid at scenerne virker smiley

  • #13   25. aug 2009 hehe det kommer nok an hvor man er henne i alderen.

    som lille græd jeg da mufasa faldt ned til alle gnuerne i løvernes konge.

    ligesom johan B.
    græd jeg også til . Den lange hjemrejse.
    da hunden ikke kunne komme op.

    og sidste gang var det til the last samurai.
    der hvor ham kinøjseren og tom cruise bliver skudt af deres heste og begår haraki.
    det var sidste gang der trillede en tåre.


  • #15   25. okt 2010 Oh No... jeg vidste jo det ville ske...
    Jeg har jo læst hvad i har skrevet om filmen, "The Notebook". og blev jo nød til at anskaffe mig den og se den... en lidt fjollet ting at gøre, måske fordi man er nyforelsket ?

    men selvfølgelig sad jeg som et andet vandfald og hulkede for mig selv, hvorfor fanden gør man det mod sig selv..?
    men sikken en film og sikken en histori... bliver sku nød til at give den en flot 9/10. puha...


Kommentér på:
Tudefilm ................ :´-(

Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside




Annonce