Nawals Hemmelighed (Incendies) {{forumTopicSubject}}
Nawals Hemmelighed (Incendies)
Jeg elsker at se anderledes film, film med kant og film der tør provokere, film med en historie der gør indtryk og printer sig ind i hukommelsen. Sådan en film er ”Nawals Hemmelighed”.
I 2011 blev den nomineret til en Oscar for bedste udenlandske film, den blev dog slået af den danske film ”Hævnen”, som vandt Oscaren, selvom mange havde udnævnt ”Nawals Hemmelighed” som forhånds favorit.
Lidt om filmen:
Tvillingerne Simon og Jeanne har lige mistet deres mor, og hendes testamente er ikke som de fleste. Hun har efterladt to breve, som Simon og Jeanne skal levere til de rette modtagere, det ene brev er til deres hidtil ukendte bror og det andet til deres far, som de troede var død.
For at efterleve moderens sidste ønske, og for at finde ud af sandheden om deres mor og deres egen fortid, må de forlade det trygge Canada, og rejse til mellemøsten hvor alt er anderledes. De har ingen idé om hvad der venter dem, de har en masse ubesvarede spørgsmål, og svarene er mere rystende end man kunne have forestillet sig.
Det er en godt fortalt historie, som bliver bygget op lige så stille, over de 2t. 10min. Som filmen vare. Den er spændende, interessant og velspillet, uden dog at byde på nogen egentlig kraft præstation. Jeg var godt underholdt, selvom det ikke var nogen nydelse, historien er barsk og dybt rystende, det engelske udtryk ”disturbing”, er vidst meget godt dækkende her. Jeg havde dog lidt svært ved helt at fange 100% af samtalerne, da det hovedsageligt foregår på fransk og arabisk. Men stemningen i scenerne og udtrykket i deres øjne gør en hel del ved forståelsen.
Hvis du er til fængslende drama film, og ikke bliver skræmt af at den ikke er på engelsk, så kan jeg varmt anbefale den. Det er ikke just en popcorn film, men hvis du kunne li´ ”Hævnen”, så se denne også.
Imdb: http://www.imdb.com/title/tt1255953/
Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=0nycksytL1A
Anders B. rating: 8/10 stjerner, havde formentligt fået mere hvis jeg kunne fransk.?
feb 2004
Følger: 36 Følgere: 34 Biler: 3 Emner: 122 Svar: 511
9,5/10
jul 2005
Følger: 97 Følgere: 101 Biler: 4 Emner: 563 Svar: 7.169
jul 2004
Følger: 99 Følgere: 100 Biler: 6 Emner: 621 Svar: 5.234
Tusind tak for info.
jun 2006
Følger: 61 Følgere: 65 Biler: 6 Emner: 251 Svar: 1.939
Nawals Hemmelighed (Incendies)
Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside