{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
1.259 visninger | Oprettet:

Omregistrering med Nem-ID {{forumTopicSubject}}

Hej BG

Jeg står og får muligvis snart solgt min bil.

Allerhelst vil jeg omregistrere bilen med det samme, enten sammen med køber på motorkontoret eller på nettet via nem-ID. Jeg ved godt, at køber i realiteten har op til 3 uger til omregistreringen, men jeg gider bare ikke til at bøvle med én, der ikke får det gjort. Og så kan jeg heller ikke indse, hvorfor JEG skal betale 3 ugers vægtafgift og forsikring på en bil, der ikke længere tilhører mig.

Jeg har læst et par gamle tråde her i forum vedr. omregistrering med nem-ID og jeg kan forstå, at det er køber, der skal logge ind på SKAT og at man skal bruge nogle koder fra registreringsattesten også.

Jeg kan dog ikke helt blive klog på, hvordan med forsikringen. Skal køber have et forsikringsnummer når man omregistrerer, eller er det nok at angive, i hvilket forsikringsselskab han ønsker bilen forsikret?

Jeg går ud fra, at sidstnævnte ikke er nok, da bilen jo ellers ville være omregistreret uden at der reelt nødvendigvis er forsikringsdækning på bilen.

Tak for jeres inputs !


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Nedtagning af to lamper 700 kr.
  • opvaskemaskine montering 700 kr.
  • Nyt amatur 900 kr.
  • Hjælp til opsætning af en svævehylde og 3 små svævehylder, samt et klapbord i køkken 1.250 kr.
  • Reparation ag opvaskemaskine 1.500 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Omregistrering med Nem-ID
Kommentér på:
Omregistrering med Nem-ID

Annonce