{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
891 visninger | Oprettet:

Køb af Golf V vs. Golf 6 med DSG {{forumTopicSubject}}

Hej eksperter

Jeg går og overvejer at skifte min golf 4 ud med en golf 5 (årgang 2008/2009 eller en golf 6 årgang 2010/2011.

Jeg har i dag automatgear (trip-tronic) i min golf 4 (V5 170 HK, kørt 160.000), hvilket hvilket jeg egentlig er glad for, hvorfor jeg helst vil beholde automatgear.

Jeg har hørt nogen synge om, at der er bestemte kombinationer (motorstørrelse/gearkasse type), som man skal holde sig fra.

Ved selv at hvis gearkassen skulle stå af på min nuværende, kan det godt blive en dyr omgang. Det samme skulle vist være tilfældet med en DSG gearkasse.

Vil derfor høre jer, hvad I vil anbefale, hvis jeg enten skulle købe en af det sidste golf 5'ere eller en af de første golf 6'ere med DSG. (vil hente en i tyskland). Har bl.a. kigget på en golf V GT 2,0 m. 170 HK m. DSG og en Golf 6 1,4 m. 160 HK m. DSG.

Hvad tænker I?


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Hjælp til et elektrisk rullegardin 1.200 kr.
  • Snerydning 800 kr.
  • HASTER: Fuldspartling af vægge 3.000 kr.
  • Montering af 9 spots. 1.200 kr.
  • Sætte et dobbeltgardin op fra Ikea - gerne mellem 13 og 14 500 kr.
  • Hjælp til at samle møbler 3.000 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Køb af Golf V vs. Golf 6 med DSG
Kommentér på:
Køb af Golf V vs. Golf 6 med DSG

Annonce