{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
22.036 visninger | Oprettet:

JS79
JS79
Tilmeldt:
21. nov 2008
Følgere: 26 Biler: 12 Emner: 220 Svar: 7.548

Afgift på varebil {{forumTopicSubject}}

Hej

På skats hjemmesiden kan jeg vælge at se afgiften for varebiler, men hvad er det lige følgende betyder:

Varebil
Varebil 30%
Varebil 50%
Varebil 95%

Jeg er ikke inde i alle de gulpladebiler idag.. jeg skal bare bruge en bil der skal køre som delerhverv. (gul/hvide plader)


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Skifte toilet 1.200 kr.
  • Jord græs oprydning 2.500 kr.
  • skifte vandhane i bryggers 500 kr.
  • Sort and organize it equipment and cables 1.000 kr.
  • Udbedring af tilkalder stophane og montering af vaskemaskine 750 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Afgift på varebil
  • #1   12. sep 2011 30% er alle varebiler med totalvægt fra 2.001 kg og opefter indtil 24. april 2007 (5.040 kr/år i privatbenyttelsesafgift).
    95% er alle varebiler med totalvægt op til 2.000 kg indtil 24. april 2007 (900 kr/år i privatbenyttelsesafgift).
    50% er alle varebiler med totalvægt op til 3.500 kg efter 24. april 2007 (5.040 kr/år i privatbenyttelsesafgift).

    Før juni 1998, var der ingen privatbenyttelsesafgift. Og privatbenyttelsesafgiften bliver halveret ved delerhverv (i hvert tilfælde hvis det er den dyre af dem).


  • #2   12. sep 2011 biler registreret første gang efter marts 2009 betaler man grøn ejerafgift i stedet for vægtafgift.

  • #3   12. sep 2011 Tak for info smiley

  • #4   12. sep 2011 Jeg håber du kan bruge det smiley


  • #5   12. sep 2011 Jo, jeg lever efter en personvarebil der er mellem 3 og 4 år gammel, som skal køre som delerhverv, så det må være denne jeg skal gå efter:
    50% er alle varebiler med totalvægt op til 3.500 kg efter 24. april 2007

    Alternativt kan jeg jo også tage denne:

    95% er alle varebiler med totalvægt op til 2.000 kg indtil 24. april 2007

    Men da det er firmaet der skal betale vægtafgiften er det jo ligemeget, så kan jeg lige så godt nøjes med 50% afgift,

    Men vil det sige at hvis jeg finder en bil til f.eks. 100.000kr i tyskland, så koster den 50.000kr i afgift? (sådan ca. )


  • #6   12. sep 2011 Nej, desværre er det ikke så nemt. Det er faktisk meget nemmere at finde den rigtige bil herhjemme, som allerede er på gule plader.
    Afgiften kan du lave en cirka beregning af på Skats hjemmeside, men du er først sikker når du har søgt om afgiften, og det kan variere en del.

    Husk, hvis firmaet betaler alle regninger, så skal du beskattes af dette. Hvis det er din bil, så skal du selv betale vægtafgift og forsikring....

    Jeg ville umiddelbart bare finde en bil fra før 24/4-2007, og få den nedvejet til 2.000 kg total, og så betale den fri til den lave afgift, så er du billigt kørende.
    En bil med en værdi omkring 100.000 kr koster omkring 15.000 kr at betale fri, således at man slipper for omkring 4.000 kr/år fremfor 9.070 kr/år i vægtafgift eller privatbenyttelsesafgift. Det bliver billigt at køre i hvis du selv skal betale.

    Men nyere biler vil også være fint, de vil naturligt nok koste lidt mere, og har ikke mulighed for nedvejning og spare penge. Men jeg ville helt sikkert finde bilen herhjemme, der er intet at spare på så ny en bil, ved import, slet ikke når det skal være en gulpladebil, som i forvejen er lav i værdi herhjemme.
    Find fx en Touran eller lignende, så er du godt kørende...


Kommentér på:
Afgift på varebil

Annonce