Mekaniker læreplads {{forumTopicSubject}}
Altså det her er bare et spørgsmål for at høre om nogen kender reglerne for det. Det er ikke fordi det er noget jeg har i tankerne eller noget i den stil.. Men hvordan ser det egentlig ud hvis man åbner sit helt eget værksted og ansætter 1 eller 2 svende til at styre værkstedet og sådan noget. Kan man så godt tage sig selv i lære eller hvordan ser det ud.
(Jeg har selv læreplads så det har sket ikke noget med det at gøre)
dec 2013
Følger: 1 Emner: 4 Svar: 39
jun 2009
Følger: 28 Følgere: 30 Biler: 4 Emner: 32 Svar: 223
jul 2012
Følger: 7 Følgere: 32 Biler: 3 Emner: 54 Svar: 116
jul 2003
Følger: 179 Følgere: 126 Biler: 18 Emner: 67 Svar: 11.437
Du behøver jo ikke være mekaniker som "ejer".
okt 2014
Følger: 4 Følgere: 21 Emner: 34 Svar: 3.292
Det er heller ikke muligt selv om der er ansat uddannet personale i virksomheden, som kan forestå den faglige del af elevens (ejerens) praktikuddannelse.
Ankenævnet begrunder sin afgørelse med, at en praktikuddannelse foregår på grundlag af en uddannelsesaftale mellem elev og virksomhed, og at ingen i retlig forstand kan indgå en gyldig aftale med sig selv.
En uddannelsesaftale i erhvervsuddannelseslovens forstand indebærer et ansættelsesforhold med uddannelsesperspektiv, som er en gensidigt bebyrdende og begunstigende aftale, og som bl.a. indebærer at arbejdsgiveren har instruktionsbeføjelse over en elev.
Afgørelsen er endnu ikke blevet offentlig tilgængelig, men Ministeriet for Børn og Undervisning har informeret de faglige udvalg om afgørelsen i april 2012.
nov 2009
Følger: 72 Følgere: 680 Annoncer: 2 Emner: 591 Svar: 15.935
jun 2009
Følger: 28 Følgere: 30 Biler: 4 Emner: 32 Svar: 223
Nu er der flere eks. på fokl som har startet egen virksomhed med sig selv som elev, kender bla. en pige som var svend hvis lærling ejede den salon hun arbejdede i.
okt 2014
Følger: 4 Følgere: 21 Emner: 34 Svar: 3.292
Seneste nyt 2012
Elev i egen virksomhed er ikke længere muligt.
Ministeriet for Børn og Undervisning har meddelt Frisør- og kosmetikerfagets fællesudvalg, at Ankenævnet vedrørende Praktikvirksomheder den 20. december 2011, har truffet en afgørelse, som bl.a. indebærer, at en virksomhedsejer ikke kan indgå en uddannelsesaftale med sig selv som elev i en erhvervsuddannelse, heller ikke selv om der er ansat uddannet personale i virksomheden, som kan forestå den faglige del af elevens (ejerens) praktikuddannelse.
Ankenævnet har i sin afgørelse lagt til grund, at praktikuddannelse i en erhvervsuddannelse foregår på grundlag af en uddannelsesaftale, der indgås mellem en elev og en virksomhed, der er godkendt hertil af det faglige udvalg, jf. § 31, stk. 1, i lov om erhvervsuddannelser sammenholdt med § 48, stk. 1, hvoraf det tillige fremgår, at en uddannelsesaftale er en betingelse for uddannelsens gennemførelse.
Ingen kan i retlig forstand indgå en gyldig aftale med sig selv, og ejeren af en virksomhed, eller, hvis virksomheden er et selskab, en person som efter bemyndigelse optræder i ejerens sted, kan derfor ikke indgå en uddannelsesaftale med sig selv som elev.
En uddannelsesaftale i erhvervsuddannelseslovens forstand indebærer et ansættelsesforhold med uddannelsesperspektiv, som er en gensidig bebyrdende og begunstigende aftale, og som bl.a. indebærer, at arbejdsgiveren har instruktionsbeføjelse over en elev.
Ministeriet tilkendegiver i sin meddelelse, at en aftale af den nævnte art er ugyldig.
Mekaniker læreplads