{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Samle et skab 700 kr.
  • Klippet buskas ned 1.500 kr.
  • Montere kattelem og lave hul 1.500 kr.
  • Sætte køkkenlåge fast igen 750 kr.
  • Udskiftning af termostater på 3 radiatorer 1.200 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  gave til en udlært skovfoged
  • Snoopy
    Snoopy Hjælpe-administrator
    Tilmeldt:
    nov 2004

    Følger: 41 Følgere: 40 Biler: 7 Emner: 480 Svar: 6.637
    #1   10. jul 2007 gi ham et lille mini træ

  • #2   10. jul 2007 Gratis træfældning af et træ i din have som du alligevel gerne vil have fældet smiley

  • #3   10. jul 2007 Xander L
    Satme nogen skod støvler smiley ordentlig par stihl støvler er efterhånden oppe over 1000kr smiley

    Thomas P
    Giv ham en ternet skjorte eller et gavekort til en jagt/værjtøjs butik smiley


  • Kristian B
    Kristian B Tilmeldt:
    jul 2004

    Følger: 1 Emner: 1 Svar: 67
    #4   10. jul 2007 en ternet skovmandsskjorte

  • #5   10. jul 2007 undskyld jeg spørg men hva er en skovfoged :S

  • #6   10. jul 2007 Hvad med penge eller sprut??

  • #7   10. jul 2007 Stik ham et kompas,så farer han ikke vild i skoven

  • #8   10. jul 2007 Hari84 .

    sådan en der sørger for sådan en offroader som mig selv ikke kan færdes i skoven.


  • #9   10. jul 2007 Hari84.

    Om jobbet
    Som skovfoged er du den daglige leder af private og statslige skove og skovbrug. På større skovdistrikter er der ansat flere skovfogeder. De arbejder under ledelse af en skovrider, der normalt er uddannet som forstkandidat.

    Du er som skovfoged driftsleder og arbejdsleder for skovarbejdere. Du tilrettelægger arbejdet, fører tilsyn og ansætter den nødvendige arbejdskraft.

    Du har således ansvaret for tilplantning og pleje af skoven, og det er din opgave at mærke træer af til hugst, sørge for opmålingen af det fældede og opskårne træ og tilrettelægge transporten til fast vej i skoven. Også den stadig vigtigere produktion af pyntegrønt og juletræer tilrettelægges og ledes af dig.

    Flere steder er det skovarbejderne selv, der mærker træerne af og måler op. Men skovfogederne har ved siden af den overordnede produktionsplanlægning også en hel del administrative opgaver. De udarbejder produktionsplaner, træffer aftaler om salg af skovprodukter med savværker, planteskoler og pyntegrøntgrossister eller arrangerer naturvejledningsture som naturvejleder.

    Skovfogeden står også nogle steder for jagtvæsen som herregårdsskytte.

    Skov- og landskabsingeniører, som tidligere hed skovteknikere, blev før i tiden oftest ansat som skovfogeder. I dag er de i stigende omfang ansat uden for det egentlige skovbrug. Nogle arbejder på savværker eller inden for anden træindustri. Her kan de både arbejde med produktion, produktudvikling og salgsarbejde.

    Andre arbejder på planteskoler eller i forbindelse med forskellige former for undervisning.

    En hel del finder arbejde ved kommunernes landskabsafdelinger og tekniske forvaltninger. Her arbejder de med arealplanlægning, landskabspleje, naturfredning osv. Dette arbejde består både af administrativ sagsbehandling og af mere landskabsfagligt planlægnings- og idearbejde.

    Skov- og landskabsingeniører bliver også ansat hos skoventreprenører. Stadig flere skove drives af disse firmaer, der med moderne maskiner og specialuddannede folk varetager opgaverne for de forskellige skovejere.

    Flere skov- og landskabsingeniører finder arbejde i udlandet.



    Håber du blev klogere smiley


  • #10   10. jul 2007 Gi' ham en LOMMELÆRKE.... det er go stil, hehe

  • #12   10. jul 2007 Nååå sådan en fætter så gi ham da en offroader så han kan fange dig hvis han ser dig færdes ude i skoven smiley
    Ej en bog om alt muligt natur haløj eller noget.. det vil han elske sådan en skov fætter der smiley


  • #13   10. jul 2007 giv ham en flaske gammel dansk::.p
    En skovfoed er en lettedere retaderet person i en udslidt land rover defener som jagter alt der har 4hjuls træk hvis de har lidt muder op af siden og anklager dem for at have pløjet hele hans skov op...


  • #14   10. jul 2007 asbjørn W.

    He he he he.

    kender jeg godt fra de tohjulede. det er plat vi ikke må være nogen steder.


Kommentér på:
gave til en udlært skovfoged

Annonce