{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
947 visninger | Oprettet:

At begynde til trackday? {{forumTopicSubject}}

Hej folkens.

Jeg sidder og overvejer hvilket der er billigst og selvfølgelig også hvad der er sjovest.

Jeg vil gerne begynde på at køre trackday men ved ikke om jeg skal gøre det på en motorcykel eller i en bil.

Jeg regner med at skulle starte med en gammel bil. En honda cvic fra slut 80erne eller en corolla samme årgang eller en bmw e30. Men hvad koster det det ca pr løb. Det er mest en hel weekend sådan noget bliver afholdt ikke?
Hvor mange weekender om året bliver det afholdt?

Jeg syntes både der er +er og -er ved at starte med at køre. Det er nok lidt billigere at kører motorcykel og en del nemmere. Jeg har jo en bil som skal trække den og mcen kan jo sættes fast på en almindelig trailer. Hvis jeg skal begynde at kører til trackdays med bil, så skal jeg have en bil og en trailer der må trække den. Jeg har trailer kørekort, men det stadig en mer udgift på en autotrailer.
Det andet plus ved bil trackday, er at jeg kender andre der kører der os. Kender ikke nogen der kører mc trackday, men det kommer vel med tiden.


Hvad skal jeg vælge? Kom gerne med brugbar imput


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Ny vandlås håndvask 600 kr.
  • Udskiftning af gulvvarmestyring 2.300 kr.
  • Stikkontakt med dæmper 1.250 kr.
  • Fjerne + ny fuge ca 60cm 700 kr.
  • Afmonter kogeplade i køkken 800 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  At begynde til trackday?
Kommentér på:
At begynde til trackday?

Annonce