481 visninger
|
Oprettet:
Hjælp til modstand {{forumTopicSubject}}
Har en diode som er på 5v og bilen bruger jo 12v så skal bruge en modstand så den ikke brænder
Dioden er på 20 ma
Måden jeg ville regne det ud på er
12 v - 5 v = 7v
7v / 0,02 ma = 350 ohm er det rigtig
okt 2014
Følger: 4 Følgere: 21 Emner: 34 Svar: 3.304
apr 2006
Følger: 41 Følgere: 39 Biler: 2 Emner: 17 Svar: 1.252
maj 2010
Følger: 11 Følgere: 21 Biler: 1 Emner: 3 Svar: 620
Det er ikke korrekt hvad du skriver mht. at en modstand ikke ændre strømmen. En modstand i serie med en given belastning vil minimere strømmen til belastningen, så længe forsynings spændingen er konstant. Der er kun grund til at bruge strømstyrring såfremt at forsynings spændingen variere meget, det vil også sikre ensarte lysstyrke uanset forsynings spændingen, mener dog ikke at dette vil være relevant i en bil som kører med meget stabil forsyning.
Jeg er også helt enig med dig i at en 5V diode vil være meget usædvanlig, med mindre at den har indbygget modstand. Så det er værd lige at undersøge.
Jeg ville også regne med en højere spænding end 12V for at have den korrekte strøm igennem dioden. Om det så skal helt op på 14.6V vil være afh. af hvilke modstandsværdier jeg lige havde i modstands kassen.
/Steffen
apr 2007
Følger: 2 Følgere: 2 Svar: 728
Gør løsningen med modstandende jo som sådan også.
Hjælp til modstand