{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
1.819 visninger | Oprettet:

Eibach undervogn? {{forumTopicSubject}}

Jeg er den lykkelige ejer af en golf 1 cabriolet, der monteret med en 40/40 sportsundervogn, men af en eller anden grund kan forhjulene finde på at tage imod skærmkanten. Jeg har lidt på fornemmelsen, at undervognen (fjedrene) måske er købt lidt for billigt, og nu efter 2 år har "sænket sig selv" yderligere. Bilen er monteret med 7x 15 ats cup med 195' dæk. I forbindelse med monteringen blev der monteret nye fjederben med støddæmpere, købt hos VW (føj for en udskrivning...)
Jeg overvejer at købe et Eibach pro kit på ebay. Det består af 4 nye fjedre.
Jeg synes at kunne læse mig frem til forskellige steder, at Eibach skulle være af en ganske god kvalitet.
Jeg vil rigtig gerne have nogen tilbagemeldinger på erfaringer og meninger


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Ophæng af TV 280 kr.
  • Rep. Af asko opvaskemaskine 799 kr.
  • Elektriker - Udskiftning af 2 udendørslamper og opsætning af 1 pendel 1.500 kr.
  • Egeføj 2.800 kr.
  • VVS-installatører. Tømme vand ud af opvaskemaskine 668 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Eibach undervogn?
  • #2   7. mar 2014 Hej Morten

    Tak for tilbagemelding. Jeg har et sæt bbs fælge (som eksempelvis sportline modellen blev leveret med) som jeg får monteret. Disse er i 6x15. Jeg ved godt, at der ikke er voldsom forskel, men håber lidt at det også kan hjælpe.
    Men det kunne godt tyde på, at Eibach it is. Jeg har lige lagt lidt oplysninger i din indbakke. Kan du ikke lige hjælpe med at tyde det. Kan de indstilles?


Kommentér på:
Eibach undervogn?

Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside




Annonce