{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
748 visninger | Oprettet:

effekt vs benzin forbrug {{forumTopicSubject}}

hej alle mazda ejere..

jeg har i noget tid gået og grublet lidt, over om man kan øje effekten af bilen, uden og bruge alt for meget benzin.
exempel:

har læst et sted at bevæget luft forbrænder bedre og og kan øje effekt og Km/l

og kold luft som fx med en intercooler kan give en større explosion. Koldt luft fylder mindre og kan der ved give en renere forbrænding og giver flere HK

Nogen som ved mere om de. Er der noget om det..??


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Flytte rengøring 1.500 kr.
  • Elektriker 500 kr.
  • Elektriker 750 kr.
  • Loftudtag ingen strøm 1.500 kr.
  • 3 timers gartner arbejde 1.000 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  effekt vs benzin forbrug
  • #1   6. jun 2007 Det er blandingsforholdet du skal ændre. Alle motorer har en standard kurve luft/benzin ... økonomi/Hk/holdbarhed og dette er optimalt fra fabrikken. Du kan chippe den 10% op eller ned mere benzin flere hk mindre benzin bedre økonomi men motoren holder kortere tid. Det bedste for økonomi er og skifte tændrør filter god olie regelmæssigt.. Kontroller dine bremser om hjulene løber frit de må ikke bremse det mindste.. ´Skift eventuelt gerkasse olie for hver 100.000 km.



  • #2   6. jun 2007 morten L det var nu ikk til min mazda nermere bare en tanke jeg havde eller måske, til en af mine næste biler man ved aldrig..!!!

    hvad så med hvis man købte en ting som fx. den her
    http://www.turbonator.com/ (ved ikk om der er atomat links på) den ville i presipet bare lave ingenting eller er det en fake side..!!??


  • #3   7. jun 2007 hmm ja nogen's holdninger til os unge er hvad det er. men der er jo nogen der gerne vil lave om på det rygte

    Og det var ikk kun fordi jeg var ude efter de flere heste . Hoved formålet er.Og gøre benzin regningen en lille smulle mindre

    ps det du sige med større udtødning er det hele vejen igennem ..??


Kommentér på:
effekt vs benzin forbrug

Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside




Annonce