{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
1.293 visninger | Oprettet:

Hvordan sælger man nemmest sin bil? {{forumTopicSubject}}

Hey,
Vi er flyttet til byen, og har ikke længere behov for to biler. Da vi også har travlt med småbørn og arbejde, kan vi desværre ikke bruge tid på at sælge privat.
Hvordan sælger vi nemmest vores bil? Kører man til en forhandler og får et bud, eller bruger man en af de mange online-auktioner (hvilken er i så fald bedst?)
Vi er selvfølgelig ikke helt ligeglade med prisen, men på den anden side skal det også bare være så nemt som muligt.
Tak! smiley


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Rep af vaskemaskine 600 kr.
  • Rengøring af køkken opvask og vasket gul i lille gang og køkken 310 kr.
  • 2 times rengøring i dag senest 17:00 500 kr.
  • Jeg skal bruge en låsesmed til et skab 400 kr.
  • Ca 20 kvm væg med standhaftig tapet 2.500 kr.
  • Gummimåtter, bundmåtter, hjulkapsler, stålfælge med dæk. 1.200 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Hvordan sælger man nemmest sin bil?
  • #1   9. nov 2023 Du tager nogle billeder af bilen og smider en annonce på Den Blå Avis.
    Omregistrere den med det samme til køber.
    Eventuelt tage med på prøveturen.


  • Søren
    Søren Tilmeldt:
    mar 2009

    Følgere: 4 Svar: 196
    #2   9. nov 2023 Nemmeste er forhandler, men giver meget muligt den laveste pris.
    Auktion løsningen er et stort sats, da ikke kan være sikre på at den bliver solgt til en god pris.

    Den besværlige løsning er privatsalg, som vil give en bedre pris, men også markant mere besvær, da købere ofte er idioter (Sorry, men jer der sælger ved det er sandt!) Men man skal have tiden, overskudet og viden om hvad man sælger for at det kan gå nogenlunde smerte frit


  • #3   9. nov 2023 du kan også smide den på autocom.dk.. det er sgu nemt

  • #4   10. nov 2023 Jeg har solgt et par biler gennem Usado, hvis det skal skulle være nemt. Det fungerede rigtigt fint, så det kunne jeg godt finde på at gøre igen. Men det kommer lidt an på alder og pris på bilen, om det giver mening i forhold til deres salær - det kan du prøve at undersøge smiley

  • Kompressor Knud
    Kompressor Knud Hjælpe-administrator
    Tilmeldt:
    aug 2003

    Følger: 4 Følgere: 65 Biler: 1 Emner: 217 Svar: 5.898
    #5   10. nov 2023 Afhængig af bilen, er der måske en forhandler som vil sælge den for jer i kommissions salg..

  • #6   11. nov 2023 Tak for jeres svar - det er yderst brugbart smiley

    #3 - Jeg har faktisk overvejet Autocom, fordi det ser så nemt ud. Hvad er din personlige oplevelse med dem? Er det så gnidningsfrit, som det ser ud?

    #4 - Tak for anbefalingen! Det kigger jeg lige nærmere på.

    #5 - Bilen er en Seat Ibiza fra 2014 i fin stand - lignende modeller står til 50-60k på Bilbasen. Vil det give mening at satse på kommissionssalg med sådan en bil?


  • #7   11. nov 2023 ja altså bilen jeg solgte den gik til hvad jeg ville have.. (17500) og ham der hentede den var fint tilfreds.

    det bedste man kan gøre er at oplyse så meget som muligt om bilen.. så står man ikke med håret i postkassen


Kommentér på:
Hvordan sælger man nemmest sin bil?

Annonce