{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
8.409 visninger | Oprettet:

Techno forsikring? Til at stole på? {{forumTopicSubject}}

Hej BG. Jeg har kørt rundt i 5 år i bil men ikke i mit eget navn, og ja nu er tiden så kommet jeg til gerne "eje" den selv. Men alle forsikringsselvskaber giver nogle fuldkommen vanvittige priser kontra bil. Vi snakker om en punto fra 06 1.2 med 65 HK :o.. De vil have alt i mellem 10.000 til 20.000kr - UNTAGN noget som hedder "techno forskring". Allerede navnet springer i mine øjne, men hvordan er selvskabet? Er der nogle der har erfaring med dem? De vil have 4899kr årligt som virker meget mere fair. Men hvorfor er de så billige kontra alle andre?

Håber noglekan hjælpe.
Mvh. Mikkel og god dag smiley


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Flytte rengøring 1.500 kr.
  • Elektriker 500 kr.
  • Elektriker 750 kr.
  • Loftudtag ingen strøm 1.500 kr.
  • 3 timers gartner arbejde 1.000 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Techno forsikring? Til at stole på?
  • #1   26. feb 2015 De er sgu gode nok! Har dem selv:D Det er noget der hedder wills der står bag??
    http://www.vagcars.dk/phpbb/viewtopic.php?f=10&t=100577


  • #2   26. feb 2015 Hej Mikkel.

    Jeg har i øjeblikket Tryg, men jeg er ved at blive flyttet over til techno forsikring. Techno forsikring samarbejder sammen med Willis, som også ses på deres hjemmeside. Jeg mener vidst at QBE står bag techno forsikring, men det må du ikke hænge mig op på. Men jeg tror de er ok, eftersom jeg har snakket med dem, og en fra min familie er ansat i Willis og ham har jeg også spurgt ang. forsikringen.


  • #3   26. feb 2015 Hvis det er ansvar, så er det lige meget hvordan de er, ansvar er lovpligtig og de skal dække på lige vilkår som alle andre..

    jeg har ALTID valgt den billigste forsikring, og det har vekslet mellem Tryg, GF, IF og har aldrig haft dårlige oplevelser, heller ikke når de har skulle udbetale penge..


  • #4   26. feb 2015 Ja okay, så kunne være man skulle give dem en chance. Jeg regner med tage kasko på? Ville i ikke gøre det når bilen er fra 06 og nok har en brugt værdi på cirka 40-50.000kr? smiley

  • #5   26. feb 2015 Har selv lige købt ny bil, og overvejede dem også, men sprang fra.
    Hver gang man ringer til dem får man at vide de er optaget, og prøv igen senere.
    Det er 1 person der har det, som kører rundt for Willis.
    Jeg vil bare ikke have hvis jeg en dag står I en problematisk situation, og jeg så ikke kan komme I kontakt med dem.


  • #6   26. feb 2015 Min bil er samme årgang, og er vurderet til det samme. Så jeg ville tage kasko på.

  • #7   26. feb 2015 For 5000kr årligt ville jeg nok også vælge kasko, men hvis prisen for ansvar kun er det halve og selvrisikoen er over 5000kr for kasko så ville jeg vælge ansvar..

  • #8   26. feb 2015 Mener ikke de tegner forsikringer hvor det kun er med ansvar.


  • #9   26. feb 2015 husk nu at prisen du selv kan slå op på nettet ofte er noget dyrere end hvis du ringer ind til div selskaber

  • #10   26. feb 2015 Priserne hos techno holder 100%

  • #11   26. feb 2015 Lige et par kommentarer til Techno's bilforsikring:

    Willis er en forsikringsmægler (ikke at forveksle med et forsikringsselskab) og de har således på kundernes vejne forhandlet sig frem til bedst mulige priser, forsikringsbetingelser/-vilkår i markedet, som så nu er QBE Insurance Limited (oprindeligt stod Codan bag Techno Forsikring, da det blev introduceret).

    Det er derfor QBE Insurance Limited, man forsikre sin bil hos og også dem, man skal henvende sig til i tilfælde af en skade - og dem der betaler erstatningen.

    Mikkel S: For at du kan få "elitebilist" præmien er det ikke nok at du har haft kørekort i +3år - men også at du skal have kørt skadefrit i de sidste 3 år (for at dette er opfyldt må du have min. 3 års dokumenteret anciennitet - altså tidligere bilforsikring i eget navn) - hvilket du også skal skrive under på "tro & love erklæring".

    Noget af det jeg ville være obs på mht. forsikringen set fra os BG brugere - er at ekstraudstyr/-tilbehør (anlæg, skørtesæt, fælge, speciallak etc.) jf. betingelserne kun er dækket op til samlet kr. 5.000 - så det skal man lige være opmærksom på, hvis man har brugt en masse penge på styling til bilen, at forsikringen max. dækker dette udstyr op til 5.000 med mindre man har fået udvidet forsikringen til at dække et højere beløb, som tydeligt fremgår af ens aftale med dem (policen).


  • #13   26. feb 2015 Da vi tegnede forsikring hos Techno der skulle der ikke fremvises dokumenteret anciennitet.
    Ud fra Techno´s hjemmeside så skal man bare have haft kortet i 3år og uden at have skader registreret i ens navn


  • #14   27. feb 2015 I forsikringsselskabets optik, så betyder "uden at have skader registreret i ens navn" at du kan bevise dette = bil tidligere registreret i eget navn uden skader i de sidste 3 år.

    Det er korrekt at du ikke skal fremvise dokumentationen ifm. indtegningen - hvilket de har gjort for at gøre det administrative, så enkelt som muligt. Men du skriver under på, at du har haft 3-års anciennitet i eget navn (hvis man blot har haft kørekort i 3-år og IKKE bil i eget navn, så opfylder man ikke kravet fra forsikringsselskabet) eller ville alle jo kunne komme og sige de ikke har haft nogen skader og dermed få den laveste præmie.

    Problemet er, hvis man får en større skade, så vil forsikringsselskabet bruge tid på kontrollere de oplysninger, der er givet på indtegningstidpunktet og kunne konstatere er kunden har afgivet urigtige oplysninger - hvilket vil betyde at du vil risikere at du vil få en reduceret/forholdsmæssig erstatning (prorata).

    Problemet tidligere med kravet til kørekort i 3-år og uden skader i 3 år - er at denne Techno Forsikring blev formidlet ud til forbrugerne/forsikringstagerne via diverse bilforhandler - og de er ikke forsikringsspecialister og mange har derfor ikke sat sig ordentligt ind i kravene/bevidst tolket den forkert, for at en kunde kan komme ind som elite billist i denne ordning (salg af forsikring = honorering) - og tilbyder derfor elitebillist præmien på en fejlagtigt grundlag. Uanset så vil man som kunde have svært ved at bevise dette - hvis man har skrevet under på en "tro & love" erklæring med urigtige oplysninger.

    Man kan sige, at det er lidt som at pisse i bukserne for at holde varmen.

    Håber ovenstående er til hjælp - og god dag til jer alle smiley


  • A.G.
    A.G. Tilmeldt:
    jan 2012

    Følger: 1 Emner: 17 Svar: 78
    #18   21. maj 2015 Til jer der skulle være i tvivl, har jeg fulgt op på det.

    I kan læse hvad det blev til her smiley
    http://www.bilgalleri.dk/forum/generel-diskussion/1122963-techno_forsikring


Kommentér på:
Techno forsikring? Til at stole på?

Annonce