{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Nyt amatur 900 kr.
  • Hjælp til opsætning af en svævehylde og 3 små svævehylder, samt et klapbord i køkken 1.250 kr.
  • Reparation ag opvaskemaskine 1.500 kr.
  • Ophæng af køkkenskab fra Ikea, spejl og håndtag til skuffer 1.500 kr.
  • Opsætning af 3 lamper + rep. af tændknap på lampe 900 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Sofistikeret????
  • #1   22. dec 2007 har brug for mere hjælp

  • #2   22. dec 2007 "ssofistikeret" betyder almindeligvis. At det ligger ud over almindelig standard.

  • #3   22. dec 2007 Hov smiley

  • #4   22. dec 2007 At kalde noget for ’sofistikeret’, betyder almindeligvis, at det ligger ud over almindelig standard. Noget der er brugt tid og tanker på. Men det har også en indbygget negativ betydning – som noget påtaget, noget der ikke har en sand kerne. Det sofistikerede er noget der måske i virkeligheden ikke er så ”ægte”, når det kommer til stykket – det prøver at tage sig ud som noget, det i virkeligheden ikke er.

    Sofisterne i det gamle Grækenland var datidens "lærde", den veluddannede middelklasse. De levede af den viden, de havde. De kunne læse og skrive og argumentere abstrakt.

    I den forstand har sofisterne nok primært været tilknyttet den økonomiske magt – borgerskabet og aristokratiet, som havde råd til at betale for deres ydelser. Men de har i høj grad sat spørgsmålstegn ved alle gældende normer og værdier.

    I den græske bystat var det en fordel at "borgeren" havde kendskab til, hvordan man skulle holde en tale, og til hvordan man argumenterede mundtligt. Det er det også i vore dage.

    Indtil da havde Grækenland været baseret på en primært mundtlig tradition, ofte poetisk. Sofisterne var udtryk for en ny samfundsklasse og en intellektuel revolution. Og ikke alene var de "lærde", de udtalte sig også om samfundsforhold og moral.

    Dette kender vi også fra i dag, hvor der findes jurister, økonomer og politologer, som lever af deres viden om samfundsforhold, og som er istand til at udtale sig på baggrund af denne viden, også offentligt.

    Endvidere var de en slags "nomader", som rejste rundt med deres taleevner, som nærmest var en kunst. Og de var ikke på samme måde som borgeren – landmanden, håndværkeren eller jordejeren – forankret i jorden og produktionen. De havde i denne forstand ikke nogle objektive interesser, og i den forstand var de også "frie fugle" – en slags intellektuelle vagabonder.

    Sofisterne kom ofte udefra, og dermed ikke fra Athen. Og de så værdierne, normerne og sandhederne i det gamle Grækenland, som mere eller mindre relative.

    Borgerskabets stemme - Platon

    Det var Platon, som i surhed i dialogen Sofisten, indledte brugen af ordet sofisme i betydningen: åndeligt bondefangeri, smarte talemåder, hvormed man gør sig interessant. Platon var nemlig selv idealist og konservativ, og mente, at vore værdier var medfødte. Og herved bliver han stærkt systembevarende.

    Protagoras fra Abdera (ca. 485-415 f. Kr.) var såkaldt sofist. Han fremsatte homo-mensura-sætningen: "Mennesket er alle tings mål", for hvad som er gældende og for hvad som ikke er gældende.

    Tolkningen af udsagnet er lidt svær. Men tolkningen går i retning af, at det altid vil være mennesket, som tillægger tingene kvaliteter, og om de har værdi eller ej. Der er altså ikke nogle værdier, som er givet på forhånd.

    Og hermed bliver vore værdier stærkt prægede af det enkelte menneske, med dets specielle interesser.

    Og med sofisterne kan man også sige at det "politiske menneske" er født, og også opfattelsen af "alt er politisk", i modsætning til den holdning, at der findes bestemte værdier som givet på forhånd. Og sofisterne var netop ikke specielt konservative.

    Slaveriet i det gamle Grækenland måtte man efter deres mening anse for at være en "menneskelig opfindelse", et kunstprodukt, og ikke noget naturgivet. Og dette var politisk sprængstof i bystaten, hvis økonomiske basis var slavedriften på markerne, i husholdningerne, stenbruddene og minerne.

    Sofisterne stillede også forholdene mellem forældre og børn, mænd og kvinder til debat. På samme måde, som man senere gjorde det i vore dages 60'ere.

    I naturen forekommer der f.eks. sexuelle relationer mellem beslægtede, mens ægteskabet kun er en kunstig indretning, som man derfor kunne forestille sig helt blev afskaffet.

    Protagoras skal også have kritiseret religionen. Han kunne nemlig ikke afgøre, om guderne overhovedet eksisterede, og konkluderede derfor, at også guderne og religionen var menneskeskabte. Religionen tjente kun til at skabe frygt blandt menneskene og til at retfærdiggøre straf, for når guderne godt må straffe, må menneskene det også. Kilde.

    Sofisterne var kontroversielle

    Den særlige "evne" som sofisterne havde til at fremkalde en sandhed, som ikke var bundet i deres egne interesser, fremkaldte stor mistænksomhed.
    Også fordi de tog penge for deres ydelser, som igen var et tegn på, at deres meninger ikke kunne komme "fra hjertet". Men det var selvfølgelig også kontroversielt, at en person tilsyneladende den ene dag kunne forsvare det ene synspunkt, og den anden dag et andet. Lige som vore dages jurister.

    Men faktisk var de også en stor trussel for de besiddende klasser – ikke mindst for aristokratiet – og specielt i småborgerskabets tjeneste, fordi de i den grad kunne stille spørgsmålstegn ved aristokratiets nærmest naturgivne status og privilegier. I arbejderklassens tjeneste har de nok næppe været, da disse ikke havde råd til at betale for deres tjenester.

    Sofisterne troede ikke på nogle givne sandheder på samme måde som f.eks. Platon.

    Det, der eksisterer, findes kun i mennesket kultur og bevidsthed, og har en sproglig form, som kan fremkaldes og manipuleres. Ved hjælp af sproget og overbevisningen kan vi gøre folk til slaver uden at bruge magt.

    Hvad kan sofisterne sige os i dag?

    I vore dages samfund kan vi nikke genkendende til sofisterne, som er klassen af intellektuelle, middelklassen, de såkaldt veluddannede.

    Sofisternes rolle i det gamle Grækenland var konfliktfyldt, og stærkt afhængig af de interesser de tjente med deres viden og talekunst.

    Samfundsrevsere er dem som stiller spørgsmål. Og i et hvert samfund vil der være konservative kræfter som forsøger at modarbejde "tvivlen" på samfundets værdigrundlag, som tjener dem selv - nemlig den herskende klasse, som har økonomiske og politiske fordele ved systemet.

    Også i vore dage kan de intellektuelle tjene i rollen som samfundrevsere. Men det er tvivlsomt, om de ønsker at gøre det, for så vidt at de også selv har økonomiske og politiske fordele ved dette system.

    Smagsdommere er bare et andet udtryk for "mennesker, hvis mening jeg ikke deler". Og de kaldes sådan i dag, fordi de stiller spørgsmålstegn ved den herskende elites værdigrundlag, hvormed de kommer i modstrid med dennes interesser - nemlig at ville bevare tingene og verden som den er, til gavn for dem selv.

    Det gamle Grækenlands smagsdommere:***I det gamle Grækenland levede der en klasse af intellektuelle, som satte spørgsmåltegn ved alting, og derfor var de ildesete og farlige for aristokratiet og borgerskabet. Sofisterne hed de - var de datidens svar på "smagsdommerne"?


  • #5   22. dec 2007 Jeg er klog smiley

  • #6   22. dec 2007 GID for satan som om jeg gider at læse det smiley

  • #7   22. dec 2007 Jeg har da heller ikke læst det. Kun de første 2 linjer smiley hehe

  • #8   22. dec 2007 Men du spurgte jo selv. Så er jeg bare klar til at hjælpe Maja i nød smiley

  • #9   22. dec 2007 haha tumpe du ved jo ikke en gang selv hvad du har skrevet smiley

  • #10   22. dec 2007 smiley

  • #11   22. dec 2007 Ihhh så skal jeg læse det så kan jeg forklare dig det smiley


  • #12   22. dec 2007 Haha smiley

    Det hele skulle jo med.


  • #13   22. dec 2007 smiley nej jeg er ikke.

    Jeg prøver bare at hjælpe smiley


  • #14   22. dec 2007 Her sidder jeg og gør alt for at hjælpe Maja. Så bliver jeg bare kaldt tumpe og klovn som tak for hjælpen smiley

  • #15   22. dec 2007 tak for hjælpen simon , Det sofistikerede er noget der måske i virkeligheden ikke er så ”ægte”, når det kommer til stykket – det prøver at tage sig ud som noget, det i virkeligheden ikke er.
    haahaa , det var en jeg kender der gik og sagde han var sofistikeret , men han viste vist ikke helt hvad det betød ;P


  • #16   22. dec 2007 Så snak da dansk så pigen kan forstå det smiley

  • #17   23. dec 2007 ja det kan man da , så er man en ægte løgner

Kommentér på:
Sofistikeret????

Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside




Annonce